Obsługa płatności bezgotówkowych w jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej i systemie e-Urząd Skarbowy

Ministerstwo Finansów

1. Przedmiotem zamówienia jest dostarczenie usługi w zakresie: 1.1 obsługi i dzierżawy terminali płatniczych oraz usługa w zakresie obsługi i rozliczenia transakcji opłacanych instrumentami płatniczymi z wykorzystaniem terminali; 1.2 obsługa płatności bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych, ich autoryzacji oraz usługa w zakresie przetwarzania i rozliczania transakcji w ramach systemu e Urząd Skarbowy. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia wraz z warunkami świadczenia usługi określony został w Projektowanych postanowieniach umowy (PPU) i załącznikach do PPU. 3. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji (dalej „Opcja”), określonego w § 1 ust. 5 PPU. Zamawiający może skorzystać z Opcji w całości lub w części. W przypadku nieskorzystania z Opcji Zamawiający nie ponosi względem Wykonawcy odpowiedzialności w związku z niewykonaniem Opcji. Realizacja Opcji zostanie uruchomiona przez Zamawiającego, o ile będzie posiadał uzasadnioną potrzebę realizacji czynności wchodzących w zakres Opcji. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z Opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. Wykonawca zobowiązany jest do świadczenia umowy w zakresie Opcji na warunkach wynikających z PPU.

Termin

Termin składania ofert wynosił 2026-03-12. Zamówienie zostało opublikowane na stronie 2026-02-09.

Kto? Co? Gdzie?
Historia zamówień
Data Dokument
2026-02-09 Ogłoszenie o zamówieniu
2026-03-05 Ogłoszenie o zamówieniu
2026-03-27 Ogłoszenie o zamówieniu
2026-04-09 Ogłoszenie o zamówieniu
2026-04-16 Ogłoszenie o zamówieniu
2026-04-27 Ogłoszenie o zamówieniu
2026-05-20 Ogłoszenie o zamówieniu
2026-06-18 Ogłoszenie o zamówieniu
2026-07-17 Ogłoszenie o zamówieniu
2026-08-19 Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia
Ogłoszenie o zamówieniu (2026-02-09)
Obiekt
Zakres zamówienia
Tytuł: Obsługa płatności bezgotówkowych w jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej i systemie e-Urząd Skarbowy
Numer referencyjny: C/202/26/DPP/B
Krótki opis:
1. Przedmiotem zamówienia jest dostarczenie usługi w zakresie: 1.1 obsługi i dzierżawy terminali płatniczych oraz usługa w zakresie obsługi i rozliczenia transakcji opłacanych instrumentami płatniczymi z wykorzystaniem terminali; 1.2 obsługa płatności bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych, ich autoryzacji oraz usługa w zakresie przetwarzania i rozliczania transakcji w ramach systemu e Urząd Skarbowy. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia wraz z warunkami świadczenia usługi określony został w Projektowanych postanowieniach umowy (PPU) i załącznikach do PPU. 3. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji (dalej „Opcja”), określonego w § 1 ust. 5 PPU. Zamawiający może skorzystać z Opcji w całości lub w części. W przypadku nieskorzystania z Opcji Zamawiający nie ponosi względem Wykonawcy odpowiedzialności w związku z niewykonaniem Opcji. Realizacja Opcji zostanie uruchomiona przez Zamawiającego, o ile będzie posiadał uzasadnioną potrzebę realizacji czynności wchodzących w zakres Opcji. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z Opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. Wykonawca zobowiązany jest do świadczenia umowy w zakresie Opcji na warunkach wynikających z PPU.
Pokaż więcej
Rodzaj umowy: Usługi
Produkty/usługi: Usługi bankowe 📦
Opis
Wewnętrzny identyfikator: C/202/26/DPP/B
Przedmiotowe zamówienie jest odpowiednie również dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
Opis zamówienia:
1. Przedmiotem zamówienia jest dostarczenie usługi w zakresie: 1.1 obsługi i dzierżawy terminali płatniczych oraz usługa w zakresie obsługi i rozliczenia transakcji opłacanych instrumentami płatniczymi z wykorzystaniem terminali; 1.2 obsługa płatności bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych, ich autoryzacji oraz usługa w zakresie przetwarzania i rozliczania transakcji w ramach systemu e Urząd Skarbowy. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia wraz z warunkami świadczenia usługi określony został w Projektowanych postanowieniach umowy (PPU) i załącznikach do PPU. 3. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji (dalej „Opcja”), określonego w § 1 ust. 5 PPU. Zamawiający może skorzystać z Opcji w całości lub w części. W przypadku nieskorzystania z Opcji Zamawiający nie ponosi względem Wykonawcy odpowiedzialności w związku z niewykonaniem Opcji. Realizacja Opcji zostanie uruchomiona przez Zamawiającego, o ile będzie posiadał uzasadnioną potrzebę realizacji czynności wchodzących w zakres Opcji. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z Opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. Wykonawca zobowiązany jest do świadczenia umowy w zakresie Opcji na warunkach wynikających z PPU.
Pokaż więcej
Dodatkowe produkty/usługi: Usługi przetwarzania transakcji finansowych i usługi izb rozrachunkowych 📦
Kraj: Polska 🇵🇱
Miejsce wykonania: Miasto Warszawa 🏙️
Czas trwania: 31 miesięcy
Kryteria przyznawania nagród
Cena
Cena (waga): 30
Kryterium jakości (nazwa): Wsparcie Zamawiającego we wdrożeniu usługi w Bramce Płatności Zamawiającego
Kryterium jakości (waga): 9
Kryterium jakości (nazwa): SLA (dostępność usługi)
Kryterium jakości (waga): 5
Kryterium jakości (nazwa): Czas interwencji serwisowych
Czas reakcji na awarie/zapytania w Bramce Płatności Zamawiającego
Kryterium jakości (waga): 12
Kryterium jakości (nazwa): Koncepcja sposobu realizacji płatności w Bramce Płatności Zamawiającego
Kryterium jakości (waga): 18
Kryterium jakości (nazwa): Koncepcja obsługi płatności dokonywanych z zastosowaniem Terminali POS
Kryterium jakości (waga): 21
Tytuł
Numer identyfikacyjny działki: LOT-0001
Opis
Główne miejsce lub miejsce wykonywania działalności: Polska
Zakres zamówienia
Dodatkowe produkty/usługi:
Procedura
Rodzaj procedury
Procedura otwarta
Podstawa prawna: Dyrektywa 2014/24/UE
Informacje administracyjne
Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 2026-03-12 12:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert: 2026-03-12 13:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert (miejsce): https://mf.ezamawiajacy.pl
Warunki otwarcia ofert (Informacje o osobach upoważnionych i procedurze otwarcia): Szczegóły zawierają dokumenty zamówienia.
Języki, w których można składać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: polski 🗣️
Minimalne ramy czasowe, w których oferent musi utrzymać ofertę: 90 dni
Warunki przetargu
Wymagane jest użycie zaawansowanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej (zgodnie z definicją w rozporządzeniu (UE) nr 910/2014)
Data otwarcia: 2026-03-12 13:00:00 📅
Miejsce: https://mf.ezamawiajacy.pl
Informacje dodatkowe: Szczegóły zawierają dokumenty zamówienia.
Fakturowanie elektroniczne: Dozwolone
Stosowana będzie płatność elektroniczna
Kryteria przyznawania nagród
Rodzaj wagi: Waga (wartość procentowa, dokładna)

Informacje prawne, ekonomiczne, finansowe i techniczne
Warunki uczestnictwa
Podstawa wykluczenia:
Aktywami zarządza likwidator
Bezpośrednie lub pośrednie zaangażowanie w przygotowanie przedmiotowego postępowania o udzielenie zamówienia
Działalność gospodarcza jest zawieszona
+ jeszcze 15
Inna sytuacja podobna do upadłości wynikająca z prawa krajowego
Korupcja
Nadużycia
Naruszenie obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne
Naruszenie obowiązku płatności podatków
Naruszenie obowiązków określonych w podstawach wykluczenia o charakterze wyłącznie krajowym
Naruszenie obowiązków w dziedzinie prawa pracy
Niewypłacalność
Porozumienia z innymi wykonawcami mające na celu zakłócenie konkurencji
Praca dzieci i inne formy handlu ludźmi
Pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu
Przestępstwa terrorystyczne lub przestępstwa związane z działalnością terrorystyczną
Udział w organizacji przestępczej
Układ z wierzycielami
Upadłość
Opis przesłanek wykluczenia:
art. 108 ust. 1 pkt. 1, art. 108 ust. 1 pkt. 2
art. 108 ust. 1 pkt. 1 i 4, art. 108 ust. 1 pkt. 2
art. 108 ust. 1 pkt. 3, art. 109 ust.1 pkt. 1
art. 108 ust. 1 pkt. 5
art. 108 ust. 1 pkt. 6
art. 109 ust. 1 pkt. 4

Instytucja zamawiająca
Nazwa i adresy
Nazwa: Ministerstwo Finansów
Krajowy numer rejestracyjny: 5260250274
Departament: Biuro Administracyjne
Adres pocztowy: ul. Świętokrzyska 12
Kod pocztowy: 00-916
Miasto pocztowe: Warszawa
Region: Miasto Warszawa 🏙️
Kraj: Polska 🇵🇱
E-mail: wzp@mf.gov.pl 📧
Telefon: +48226945594 📞
URL: https://www.gov.pl/web/finanse 🌏
Adres na potrzeby wymiany informacji (URL): https://mf.ezamawiajacy.pl/servlet/HomeServlet 🌏
Adres profilu nabywcy: https://www.gov.pl/web/finanse/zamowienia-publiczne 🌏
Rodzaj instytucji zamawiającej
Ministerstwo lub inny organ państwowy lub federalny
Główna działalność
Sprawy gospodarcze i finansowe
Komunikacja
Dokumenty URL: https://mf.ezamawiajacy.pl 🌏
Adres URL uczestnictwa: https://mf.ezamawiajacy.pl 🌏
Zgłoszenie elektroniczne: Wymagane

Informacje uzupełniające
Informacje dodatkowe
1. W niniejszym postępowaniu nie stosuje się aukcji elektronicznej. 2. Dodatkowo Zamawiający wykluczy Wykonawcę z postępowania, w przypadkach wskazanych w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 33/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie. 3.Termin wykonania zamówienia obowiązuje przez okres 31 miesięcy od dnia jej zawarcia, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2028 roku (zgodnie z zapisami Załącznikami nr 10 do Umowy) albo do wyczerpania kwoty, o której mowa w § 5 ust. 1 Umowy, w zależności od tego, która zdarzenie nastąpi wcześniej. 4. Szczegółowe informacje na temat terminów realizacji poszczególnych obowiązków Wykonawcy składających się na przedmiot zamówienia, zostały określone w PPU stanowiącym Załącznik H do SWZ. 5. Zamawiającym jest Minister Finansów i Gospodarki, Ministerstwo Finansów wskazano z uwagi na ograniczenia formularza.
Pokaż więcej
Organ kontrolny
Nazwa: Krajowa Izba Odwoławcza
Krajowy numer rejestracyjny: 5262239325
Adres pocztowy: ul. Postępu 17a
Kod pocztowy: 00-916
Miasto pocztowe: Warszawa
Region: Miasto Warszawa 🏙️
Kraj: Polska 🇵🇱
E-mail: odwolania@uzp.gov.pl 📧
Telefon: +48224587840 📞
URL: https://www.uzp.gov.pl 🌏
Służba, od której można uzyskać informacje o procedurze odwoławczej
Tak samo jak: Organ kontrolny
Procedura przeglądu
Dokładne informacje na temat terminu (terminów) procedur odwoławczych:
Szczegółowo zasady i terminy wnoszenia odwołań uregulowane zostały w art. 513, 514 i 515 ustawy Pzp.
Informacje o elektronicznych przepływach pracy
Akceptowane będzie fakturowanie elektroniczne
Informacje o ogłoszeniu
Preferowana data publikacji: 2026-02-12Z 📅
Źródło: OJS 2026/S 030-101002 (2026-02-09)
Ogłoszenie o zamówieniu (2026-03-05)
Procedura
Informacje administracyjne
Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 2026-04-08 12:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert: 2026-04-08 13:00:00 📅
Warunki przetargu
Data otwarcia: 2026-04-08 13:00:00 📅

Zmiany
Inne informacje dodatkowe
Główny powód zmiany: Aktualizacja informacji
Informacje o modyfikacjach
Poprzednia wersja ogłoszenia, która jest zmieniana: 101002-2026
Źródło: OJS 2026/S 046-159185 (2026-03-05)
Ogłoszenie o zamówieniu (2026-03-27)
Procedura
Informacje administracyjne
Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 2026-04-17 12:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert: 2026-04-17 13:00:00 📅
Warunki przetargu
Data otwarcia: 2026-04-17 13:00:00 📅

Instytucja zamawiająca
Nazwa i adresy
Departament: Biuro Zamówień Publicznych i Obiegu Dokumentów

Zmiany
Inne informacje dodatkowe
Główny powód zmiany: Aktualizacja informacji
Informacje o modyfikacjach
Poprzednia wersja ogłoszenia, która jest zmieniana: 159185-2026
Źródło: OJS 2026/S 062-215257 (2026-03-27)
Ogłoszenie o zamówieniu (2026-04-09)
Procedura
Informacje administracyjne
Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 2026-04-22 12:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert: 2026-04-22 13:00:00 📅
Warunki przetargu
Data otwarcia: 2026-04-22 13:00:00 📅

Zmiany
Inne informacje dodatkowe
Główny powód zmiany: Aktualizacja informacji
Informacje o modyfikacjach
Poprzednia wersja ogłoszenia, która jest zmieniana: 215257-2026
Źródło: OJS 2026/S 071-250899 (2026-04-09)
Ogłoszenie o zamówieniu (2026-04-16)
Procedura
Informacje administracyjne
Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 2026-04-30 12:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert: 2026-04-30 13:00:00 📅
Warunki przetargu
Data otwarcia: 2026-04-30 13:00:00 📅

Zmiany
Inne informacje dodatkowe
Główny powód zmiany: Aktualizacja informacji
Informacje o modyfikacjach
Poprzednia wersja ogłoszenia, która jest zmieniana: 250899-2026
Źródło: OJS 2026/S 076-266354 (2026-04-16)
Ogłoszenie o zamówieniu (2026-04-27)
Procedura
Informacje administracyjne
Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 2026-06-01 12:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert: 2026-06-01 13:00:00 📅
Warunki przetargu
Data otwarcia: 2026-06-01 13:00:00 📅

Zmiany
Inne informacje dodatkowe
Główny powód zmiany: Aktualizacja informacji
Informacje o modyfikacjach
Poprzednia wersja ogłoszenia, która jest zmieniana: 266354-2026
Źródło: OJS 2026/S 082-290123 (2026-04-27)
Ogłoszenie o zamówieniu (2026-05-20)
Procedura
Informacje administracyjne
Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 2026-06-22 12:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert: 2026-06-22 13:00:00 📅
Warunki przetargu
Data otwarcia: 2026-06-22 13:00:00 📅

Zmiany
Inne informacje dodatkowe
Główny powód zmiany: Aktualizacja informacji
Informacje o modyfikacjach
Poprzednia wersja ogłoszenia, która jest zmieniana: 290123-2026
Źródło: OJS 2026/S 097-349936 (2026-05-20)
Ogłoszenie o zamówieniu (2026-06-18)
Procedura
Informacje administracyjne
Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 2026-07-22 12:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert: 2026-07-22 13:00:00 📅
Warunki przetargu
Data otwarcia: 2026-07-22 13:00:00 📅

Zmiany
Inne informacje dodatkowe
Główny powód zmiany: Aktualizacja informacji
Informacje o modyfikacjach
Poprzednia wersja ogłoszenia, która jest zmieniana: 349936-2026
Źródło: OJS 2026/S 117-424517 (2026-06-18)
Ogłoszenie o zamówieniu (2026-07-17)
Procedura
Informacje administracyjne
Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 2026-08-21 12:00:00 📅
Warunki otwarcia ofert: 2026-08-21 13:00:00 📅
Warunki przetargu
Data otwarcia: 2026-08-21 13:00:00 📅

Zmiany
Inne informacje dodatkowe
Główny powód zmiany: Aktualizacja informacji
Informacje o modyfikacjach
Poprzednia wersja ogłoszenia, która jest zmieniana: 424517-2026
Źródło: OJS 2026/S 137-501500 (2026-07-17)
Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia (2026-08-19)
Udzielenie zamówienia
Informacja o nie przyznaniu dotacji
Nie otrzymano żadnych ofert ani wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub wszystkie zostały odrzucone
Powód, dla którego nie wyłoniono zwycięzcy: Decyzja nabywcy z powodu zmiany w zakresie potrzeb
Numer identyfikacyjny działki: LOT-0001
Informacje o przetargach
Liczba otrzymanych ofert: 0
Liczba ofert otrzymanych drogą elektroniczną: 0
Liczba ofert otrzymanych od MŚP: 0
Liczba ofert otrzymanych od oferentów z państw spoza UE: 0
Liczba ofert otrzymanych od oferentów z innych państw członkowskich UE: 0

Informacje uzupełniające
Informacje dodatkowe
1. W niniejszym postępowaniu nie stosuje się aukcji elektronicznej. 2. Dodatkowo Zamawiający wykluczy Wykonawcę z postępowania, w przypadkach wskazanych w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 33/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie. 3.Termin wykonania zamówienia obowiązuje przez okres 31 miesięcy od dnia jej zawarcia, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2028 roku (zgodnie z zapisami Załącznikami nr 10 do Umowy) albo do wyczerpania kwoty, o której mowa w § 5 ust. 1 Umowy, w zależności od tego, która zdarzenie nastąpi wcześniej. 4. Szczegółowe informacje na temat terminów realizacji poszczególnych obowiązków Wykonawcy składających się na przedmiot zamówienia, zostały określone w PPU stanowiącym Załącznik H do SWZ. 5. Zamawiającym jest Minister Finansów i Gospodarki, Ministerstwo Finansów wskazano z uwagi na ograniczenia formularza. Postępowanie unieważniono. 1. Uzasadnienie prawne unieważnienia Postępowanie zostało unieważnione na podstawie: 1) art. 256 ustawy Pzp „Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione.”; 2) art. 255 pkt 5 ustawy Pzp „Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”; 3) art. 256 wz. z art. 137 ust. 7 ustawy Pzp W przypadku gdy zmiany treści SWZ prowadziłyby do istotnej zmiany charakteru zamówienia w porównaniu z pierwotnie określonym, w szczególności prowadziłyby do znacznej zmiany zakresu zamówienia, zamawiający unieważnia postępowanie na podstawie art. 256 ustawy Pzp. 2. Uzasadnienie faktyczne unieważnienia Powodem przeprowadzenia postępowania była realizacja celu publicznego rozumianego jako zapewnienie możliwości regulowania należności publicznoprawnych z wykorzystaniem bezgotówkowych instrumentów płatniczych za pośrednictwem terminali płatniczych funkcjonujących w jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej oraz przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych Zamawiającego w celu realizacji ustawowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie przyjmowania należności publicznoprawnych. Innymi słowy interesem publicznym było zapewnienie ciągłości i skuteczności poboru danin. 1) ad art. 256 ustawy Pzp Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione. Zapewnienie świadczenia usługi stanowiącej przedmiot zamówienia w wyniku przeprowadzenia postępowania nr C/696/25/DPP/B spełniło realizację celu niniejszego postępowania - zarówno potrzeba Zamawiającego, jak i interes publiczny zostały zrealizowane, skutkując brakiem uzasadnienia dla dalszego prowadzenia postępowania nr C/202/26/DPP/B; 2) ad art. 255 pkt 5 ustawy Pzp Zamawiający pierwotnie wszczął i prowadził postępowanie nr C/696/25/DPP/B, które zostało unieważnione w dniu 3 listopada 2025 r. Unieważnienie przetargu było przedmiotem wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, sygn. KIO 4934/25. Izba w tym wyroku, oddalając odwołanie w całości, potwierdziła zasadność unieważnienia. Ze względu na cel zamówienia oraz unieważnienie postępowania nr C/696/25/DPP/B koniecznym było wszczęcie nowego , niniejszego postępowania co wydarzyło się w dniu 9 lutego 2026 r. W międzyczasie, w dniu 29 stycznia 2026 r. Wykonawca Fiserv Polska S. A. wniósł skargę do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych na wyrok KIO 4934/25. Sąd Okręgowy w wyroku wydanym w dniu 24 kwietnia 2026 r., w sprawie o sygn. akt XXIII Zs 27/26, zmienił wyrok Krajowej Izby Odwoławczej i nakazał Zamawiającemu uchylenie czynności unieważnienia postępowania z dnia 3 listopada 2025 r. Z uzasadnienia wyroku sądu wynika, że nie zaistniała podstawa do unieważnienia postępowania nr C/696/25/DPP/B. W wyniku tego wyroku Zamawiający cofnął czynność unieważnienia postępowania nr C/696/25/DPP/B, następnie przeprowadził kwalifikację podmiotową wykonawcy najwyżej ocenionego i ogłosił wybór najkorzystniejszej oferty w dniu 1 lipca 2026 r. Od czynności wyboru najkorzystniejszej oferty w dniu 13 lipca 2026 r. wpłynęło odwołanie wykonawcy Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych Eservice Sp. z o.o. i Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., które zostało cofnięte w dniu 7 sierpnia 2026 r. Cofnięcie odwołania spowodowało, że wybór najkorzystniejszej oferty z dnia 1 lipca 2026 r. w postępowaniu nr C/696/25/DPP/B jest ostateczny. Zamawiający, wszczynając postępowanie nr C/202/26/DPP/B, w pkt 1.5 SWZ zawarł poniższe postanowienie: „Zamawiający informuje, że w następstwie złożenia skargi od wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 29 grudnia, sygn. KIO 4934/25, toczy się postępowanie sądowe. W przypadku wydania przez sąd okręgowy wyroku, przed zawarciem umowy w następstwie postępowania C/202/26/DPP/B, który to wyrok skutkować będzie uchyleniem czynności unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z dnia 3 listopada 2025 r., znak C/696/25/DPP/B oraz dokonaniem skutecznego wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu znak C/696/25/DPP/B, Zamawiający uzna, że istnieje przesłanka unieważnienia niniejszego postępowania C/202/26/DPP/B, na podstawie art. 255 pkt 5 ustawy Pzp.”. Zamawiający przewidywał możliwość wystąpienia określonego zdarzenia procesowego, jednak w chwili wszczęcia postępowania nie było możliwe ustalenie, czy i kiedy zdarzenie to nastąpi ani jaki będzie jego ostateczny skutek dla postępowania nr C/696/25/DPP/B. Przewidzenie potencjalnego scenariusza nie oznaczało zatem możliwości przewidzenia jego rzeczywistego wystąpienia oraz wszystkich okoliczności, które ostatecznie doprowadziły do skutecznego wyboru wykonawcy w tym postępowaniu. Dopiero łączne wystąpienie tych okoliczności – wydanie wyroku przez sąd, jego wykonanie przez Zamawiającego, dokonanie skutecznego wyboru najkorzystniejszej oferty oraz zakończenie postępowania odwoławczego – doprowadziło do powstania stanu faktycznego, w którym cel postępowania nr C/202/26/DPP/B został w całości zabezpieczony w ramach postępowania C/696/25/DPP/B. W konsekwencji dalsze prowadzenie postępowania C/202/26/DPP/B nie leży w interesie publicznym; 3) ad art. 256 w związku z 137 ust. 7 ustawy Pzp Rozważając wszystkie możliwe scenariusze należy podnieść, że nie jest możliwa próba podtrzymania prowadzenia postępowania w odniesieniu do kolejnego planowanego okresu świadczenia przedmiotowej usługi na lata 2029-32 ze względu na dyspozycję art. 137 ust. 7 ustawy Pzp, bowiem zmianie: a) ulega cały okres realizacji umowy na nowy, odległy o ponad dwa lata, b) nieznane są obecnie warunki na jakich powinna być świadczona usługa, a w szczególności czy będzie istniał program zapewniający bezkosztowe ze strony podatnika i budżetu państwa obsługiwanie płatności – zmiana terminów miałaby zatem charakter pozorny, bowiem wymagałaby serii dalszych zmian by umożliwić realizację celu postępowania, c) Zmiana okresu realizacji zamówienia z lat 2026–2028 na lata 2029–2032 może ponadto prowadzić do zmiany kręgu wykonawców zainteresowanych udziałem w postępowaniu. Wykonawcy podejmują decyzję o udziale w postępowaniu z uwzględnieniem m.in. okresu realizacji zamówienia, dostępności zasobów, przewidywanych kosztów oraz możliwości prowadzenia działalności w określonym okresie. Postępowanie wszczęte w lutym 2026 r. z okresem realizacji przypadającym na lata 2029–2032 nie byłoby zatem tym samym przedsięwzięciem gospodarczym, którego dotyczyło pierwotne ogłoszenie i dokumentacja zamówienia. 3. Jedynym uzasadnionym i zapewniającym realizację celu działaniem jest przygotowanie i wszczęcie nowego postępowanie na okres 2029-2032 z uwzględnieniem doświadczeń zdobytych w postępowaniach C/696/25/DPP/B i C/202/26/DPP/B w czasie umożliwiającym z jednej strony skutecznego jego przeprowadzenia z odpowiednim wyprzedzeniem oraz umożliwiającym uwzględnienie przyszłych nieznanych dziś okoliczności.
Pokaż więcej
Źródło: OJS 2026/S 160-577768 (2026-08-19)